Na początku była rózga

„Nie kocha syna, kto rózgi żałuje, kto kocha go – w porę go karci”.

„Karcenia chłopcu nie żałuj, gdy rózgą uderzysz – nie umrze. Ty go uderzysz rózgą, a od Szeolu zachowasz mu duszę”.

[Księga Przysłów]

Te i podobne cytaty z Biblii do dzisiaj są przytaczane przez zwolenników bicia dzieci, przekonanych, że sam Bóg każe bić dzieci.

Powyższy obrazek przedstawia inicjał P w czeskim rękopisie Biblii z 1414 roku (źródło: Dziecko w dawnej Polsce, Dorota Żołądź-Strzelczyk). Współczesne wydania Pisma Świętego nie są już opatrzone tego rodzaju ilustracjami, ale wciąż wiele (zbyt wiele!) osób powołuje się na biblijną rózgę, usprawiedliwiając bicie dzieci.

A warto wiedzieć, że w Biblii znajdziemy również fragmenty nawołujące do… kamienowania nieposłusznych synów:

„Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: <<Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu>>. Wtedy mężowie tego miasta będą kamieniowali go, aż umrze.”

[Księga powtórzonego prawa]

Co ciekawe, przy tym fragmencie we współczesnym wydaniu Biblii Tysiąclecia redaktorzy zamieścili przypis o treści: „W starożytności dawano rodzicom uprawnienia nieograniczone w stosunku do dzieci. Prawo Mojżeszowe ogranicza tu samowolę rodziców”. Dlaczego takiej informacji nie ma przy fragmentach o rózdze?!*

Gdy pisano Biblię, rodzice mieli nieograniczoną władzę nad dziećmi i mogli je nawet zabijać (co zresztą czynili zwłaszcza nowonarodzonym dziewczynkom). Osoby, które odwołując się bibijnej rózgi, powinny więc również uznawać, że ojciec ma prawo zabić dziecko, stłuc jedną ze swych kilku żon, posiadać niewolników…

Biblia daje mężczyźnie władzę nad całą rodziną, w tym także: nad kobietą. A jednak damscy bokserzy nie odwołują się do Pisma Świętego. Ile wieków musi upłynąć, by również rodzice bijący swoje dzieci przestali usprawiedliwiać to „boskim przyzwoleniem”?


* Więcej na ten temat w artykule pt. Korzenie rózgi.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s