Co kraj, to obyczaj

Obecnie większość (73% według badań z maja 2012 roku) Polaków popiera klapsy – bicie dzieci w pośladki. Ci sami Polacy uważają, że spoliczkowanie dziecka jest niedopuszczalne, uwłaszczające i godne potępienia.

Tymczasem we współczesnej Francji i Włoszech równie popularnym sposobem wymierzania kary cielesnej, również małym dzieciom, jest… uderzenie w policzek! Dla Francuzów i Włochów spoliczkowanie dziecka jest czymś tak niewinnym, oczywistym i codziennym jak dla nas klaps.

Ten niezwykle wymowny film jest częścią francuskiej kampanii społecznej „Trzy pokolenia” z 2011 roku. Szkoda, że nie był emitowany również
w Polsce – może choć część naszych rodaków zrozumiałaby, że nie ma ŻADNEJ różnicy między bagatelizowanym przez nich klapsem a tak szokującym policzkowaniem?

Równie bulwersujące metody bicia dzieci m.in. w Syrii – współczesna falaka – mogą być przez Polaków uznane za niecywilizowane, barbarzyńskie
i nieporównywalne z naszym rodzimym klapsem. Natomiast francuskie
i włoskie sposoby wymierzania kary cielesnej nie tylko mogą, ale wręcz muszą być porównywane z polskimi. I wniosek może być tylko jeden:
nie ma żadnej różnicy między klapsem a spoliczkowaniem dziecka.

To, że nasi rodacy rzadziej policzkują dzieci, nie oznacza, że polskie dzieci mają „lepiej”, a Polacy są „lepszymi” rodzicami. Porównanie ukazuje, że nie ma różnicy między uderzeniem w pupę a uderzeniem w policzek, a to, co nam wydaje się karygodne i niedopuszczalne (policzkowanie dzieci), dla innych jest „normalne” tak jak w naszym kraju klaps.

Warto zastanowić się nad tym i uświadomić sobie, że żadna forma przemocy wobec dzieci nie jest „normalna”, dla dziecka nie ma znaczenia, w co jest uderzane.


10 responses to “Co kraj, to obyczaj

 • Maurycy Teo

  Raz dostałem policzek od matki – jak wróciłem w wieku 16 lat po pijaku o godzinę później niż zapowiedziałem. To było na wakacjach we Włoszech. Chyba jestem zmuszony przyznać, że mi się należało ;). Trochę jednak inaczej traktuję policzek wymierzony źle zachowującemu się, dojrzałemu człowiekowi, niż klaps dany dziecku. Nie sądzę jednak, by było to o wiele lepsze rozwiązane. Pozdrawiam!

 • Ewa

  Bez przesady, mnie mama policzkowała za poważniejsze przewinienia i nie mam żalu.

 • ruby

  mnie mama policzkowała i mam do niej żal. Naprawdę Ewo, nie wolałabyś żeby mama z Tobą porozmawiała zamiast naruszac Twoją nietykalność osobistą?

 • Ewa

  Czasem rozmowa nie wystarczy, potrzebna jest wtedy kara dla dziecka.

  • ruby

   Naruszanie nietykalności osobistej to nie jest kara – to jest karygodne. może zamiast mandatów za wykroczenia na drodze wprowadzimy policzkowanie, przecież potrzebna jest kara. Dzieckiem należy rozmawiać a nie poniżać

   • Ewa

    Nie rozumiem tych, którzy piszą, że plask w twarz jest surowszą i bardziej poniżającą karą niż klaps w tyłek. Jedno i drugie jest nieprzyjemne i bolesne, ale czasem potrzebne.
    uważam, że wszelkie kary fizyczne polegają właśnie na wyrządzeniu dziecku pewnego bólu, dolegliwości. Ci, którzy dopuszczają klapsa w tyłek, ale oburzają się na policzkowanie, są hipokrytami. Jedno i drugie boli, jedno i drugie jest nieprzyjemne. No ale właśnie na tym kara polega, bez tego kary nie miałyby sensu. Jeżeli rodzice ustalają jakieś zasady, to oczywiste, że za przekroczenie powinna być kara. Kara cielesna, owszem, wiąże się z poniżeniem, ale uczy pokory, dyscypliny i posłuszeństwa.

   • ruby

    Ewa, mam nadzieję, ze nie będziesz miała dzieci, a jak już masz to że dzieci Twoje będą miały odwagę powiedzieć Ci jak okrutną matką byłaś. Wtedy może na starość chociaż się zreflektujesz. Uważam że kara fizyczna czy to klaps, czy policzek, szturchanie czy cokolwiek innego jest niedopuszczalne. Małe dziecko to nie jest worek na którym możemy wyładowywać swoją frustrację. Poza tym zdanie „Kara cielesna, owszem, wiąże się z poniżeniem, ale uczy pokory, dyscypliny i posłuszeństwa.” jest absurdalne, to chcesz uczyć dzieci pokory czy poniżenia? Bo to dwie różne sprawy, już nie mówiąc o tym że osoby posłuszne i pokorne, nadają co najwyżej do klasztoru, lub na pracownika niższego szczebla, pod władzą osoby która tak jak Ty, będzie wykorzystywać strach przed karą do manipulowania pracownikami. Nie rozumiesz że dzieci budują swoje relacje z innymi ludźmi na podstawie relacji z rodzicami? Jesli ty będziesz ich uczyć że te relacje polegają na posłuszeństwie i dyscyplinie, bo jak nie to spotka je bolesna kara, to wtedy skoncza otoczenie ludźmi (czy to w pracy, czy to w życiu osobistym) którzy bedą równiez egzekwować posłuszeństwo karami (może już nie fizycznymi bo za to jest sprawa karna, ale sama wiesz jakie sposoby karania mają szefowie/żony/mężowie). Wychowywanie dzieci oparte na przekonaniu że zadaniem rodzica jest sprawianie im „dolegliwości”, a nie na tym że twoim zadaniem jest pokazanie co jest dobre, a co złe, jest okrutne i nieludzkie. To wszystko na ten temat, mam nadzieję że się opamiętasz. Żegnam

   • Ewa

    Ale mówię na własnym przykładzie. Dostawałam lanie od mamy, zarówno w tyłek jak i w policzek, a nie uważam, by mama była okrutna. Była surowa,ale dobrze mnie wychowała i mam z nią dziś bardzo dobre relacje.

 • niezapisana

  Mnie mama spoliczkowala raz w zyciu, mialam wtedy 15 lat i wrocilam spozniona do domu. To byl okres, ze mialam pierwszego chlopaka w zyciu i mama nie mogla sie z tym oswoic i byla bardzo zla na mnie bez pewien czas i byla bardzo nerwowa. Wrocilam spozniona do domu o 10 minut i dostalam w twarz. Do dzis to zle wspominam.

 • Nash133

  W twarz od rodzicow nie dostalem nigdy (raz w tylek od ojca i pamietam to do dzis), sami z zona nie stosujemy ZADNYCH kar cielesnych, zreszta innych tez nie, staramy sie z nimi duzo rozmawiac.
  Jedyny raz w moim zyciu to policzek to od matki chlopaka, ktorego pobilem na podworku (sam rozpoczal bojke). I uwazam policzkowanie za bardzo ponizajace, nie wyobrazam sobie bym mogl to zrobic swoim dzieciom. I prawda jest, ze dzieci bite z reguly tak samo wychowuja swoje…nie widza w tym nic zlego, jak kolezanka Ewa tu na forum…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s