Bicie dzieci w sztuce (malarstwo)

Gdyby współczesny artysta wykorzystał w swoim dziele motyw bicia dzieci, zapewne wywołałby kontrowersje i sprzeciw nie tylko obrońców praw dzieci, ale też większości rodziców, którzy – choć sami stosują lub akceptują kary cielesne – nie mogliby patrzeć na artystyczne wizerunki dziecięcego cierpienia.

Dzisiaj nikt nie powiesiłby w domu takich obrazów:

Adriaen Brouwer, Die Schule, XVII w.


Antonio Amorosi, Ein Knabe wird veon seiner Mutter gezüchtigt, XVII-XVIII w.


Adam Johann Braun, Le doux châtiment, XVIII-XIX w.


Francisco Goya, Escena de escuela, ok. 1780 r.


Leonardo Alenza, Azotaina, 1830 r.


Johann Peter Hasenclever, Der erste Schultag, 1852 r.


Paweł Kowalewski, Порка, 1880 r.


François Claudius Compte-Calix, The Spanking, XIX w.


Maks Ernst, Madonna karcąca dzieciątko w obecności trzech świadków, 1926 r.

Większość takich obrazów (poza kontrowersyjnym już prawie sto lat temu wizerunkiem Marii bijącej Jezusa) to artystyczne ilustracje ówczesnej rzeczywistości. Uwiecznione na płótnach sytuacje były normą – dzieci bito w domach, w szkołach, w miejscach publicznych.

Dzisiaj dzieci nie są już bite tak często i tak okrutnie jak niegdyś, ale kary cielesne wciąż są stosowane. Dlaczego więc nie stanowią tematu sztuki?

Ależ stanowią! Wciąż powstają nowe obrazy, ilustracje, rysunki i szkice przedstawiające bite dzieci. Współczesne wizerunki kar cielesnych są jednak tworzone i oglądane nie przez miłośników sztuki, ale przez… amatorów spankingu. Bicie w pupę jest bowiem przemocą nacechowaną seksualnie (nawet jeśli rodzice wymierzający klapsa nie zdają sobie z tego sprawy i nie mają intencji innych niż ukaranie czy zdyscyplinowanie dziecka. Pisałam o tym tutaj i tutaj).

Nie będę zamieszczać linków do stron zawierających współczesne (mniej lub bardziej) artystyczne wizerunki kar cielesnych wobec dzieci (i nie tylko).
A może powinnam? Może obraz „karanych cieleśnie” dzieci tuż obok ilustracji erotycznych chłost i klapsów przekonałby rodziców, że bicie w pupę – również dzieci – jest przemocą seksualną?
Może rodzice powinni w końcu uświadomić sobie, że powszechnie bagatelizowane, akceptowane i stosowane klapsy są jedyną karą wymierzaną dzieciom, która jest jednocześnie zachowaniem erotycznym dorosłych?


3 responses to “Bicie dzieci w sztuce (malarstwo)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s