Manifest Alice Miller

„Klaps to poniżenie ludzkiej istoty” – Alice Miller

W 1998 roku Alice Miller, psycholog polskiego pochodzenia, autorka książek o przemocy wobec dzieci, napisała manifest, którego celem było „rozpowszechnienie w możliwie zwięzłej formie informacji, które powinny dać do myślenia rodzicom i wychowawcom i skłonić ich do dyskusji na ten tak ważny temat”. Manifest nie podlega ochronie praw autorskich – można i warto czytać go, kopiować i rozpowszechniać. Oto on:

MANIFEST ALICE MILLER

Liczne badania dowiodły, że wprawdzie kary fizyczne wymuszają zrazu na dziecku posłuszeństwo, ale jeśli w porę nie przyjdą mu z pomocą uświadomieni ludzie, powodują później ciężkie zaburzenia charakteru i postępowania. Hitler, Stalin i Mao nie doznali w dzieciństwie takiej pomocy. Nauczyli się zatem za młodu czcić okrucieństwo, a potem znajdować usprawiedliwienie dla wymordowania milionów ludzi. A inne miliony ludzi, także wychowywanych w warunkach przemocy, w tym im pomagały.

Nie wolno już dłużej uznawać, że to dobre prawo rodziców, by mogli wyładowywać na swoich dzieciach własne nagromadzone afekty. Często jeszcze bronimy poglądu, że łagodna kara cielesna w postaci klapsów jest czymś nieszkodliwym, bo od małego wpojono nam to przekonanie, tak samo jak niegdyś naszym rodzicom. Pomagało ono bitym dzieciom łatwiej znosić doznany ból. Ale właśnie rozpowszechnienie tego przekonania okazuje się szczególnie szkodliwe, gdyż prowadzi do tego, że w każdym pokoleniu biciem upokarza się ludzi, którzy uważają to za całkiem normalne i uprawnione.

Polecam wywiad z Alice Miller opublikowany w czasopiśmie Charaktery.


2 responses to “Manifest Alice Miller

  • bez ego

    Bardzo cenię Alice Miller za to, że ma odwagę mówić o przyczynach agresji na przykładach osób, w których nikt nie widzi człowieka (np. Hitler). Jej „Zniewolone dzieciństwo” obok „Wstydu i przemocy” Jamesa Gilligana to najlepszy opis mechanizmu powstawania przemocy jakie widziałam. Fajnie, że coraz więcej osób się z nią zgadza :)

  • Katarzyna Czarnota

    Mam na uwadze przeczytanie książek Alice Miller. Jestem zwolenniczką Porozumienia bez Przemocy i ten post wzbogaca moje życie. Dziękuję!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s