Międzypokoleniowa sztafeta przemocy

Dni Babci i Dziadka to okazja nie tylko do składania życzeń tym ważnym członkom rodziny i celebrowania więzi międzypokoleniowej, ale też do refleksji nad tym, że również my, rodzice możemy zostać dziadkami, nasze dzieci – rodzicami, a nasze metody wychowywawcze – sposobem wychowywania naszych wnuków. Wzorce wychowawcze – w tym niestety także błędy – są bowiem przekazywane z pokolenia na pokolenie i trzeba sporo pracy, aby się od nich wyzwolić.

Bardzo podoba mi się spot francuskiej kampanii społecznej „Trzy pokolenia”, w którym babcia – będąca świadkiem spoliczkowania wnuczki – przeprasza swoją dorosłą córkę za to, że kiedyś postępowała z nią dokładnie tak samo (warto dodać, że policzkowanie jest we Francji karą tak powszechną i „normalną” jak u nas klapsy, o czym pisałam tutaj):

Babcia przeprasza, choć to wcale nie jej wina – ona również w dzieciństwie była bita, podobnie jak jej rodzice, dziadkowie, pradziadkowie… To nie jej wina, że taki wzorzec wychowawczy wyniosła z domu. Mimo to – przeprasza, bo już teraz, obserwując krzywdzenie swojej wnuczki, wie, że to nie był dobry i godny kontynuowania wzorzec.

Nieświadomie przekazała dalej tę międzypokoleniową sztafetę przemocy, ale chce ją zatrzymać i zakończyć „tradycję” bicia dzieci w swojej rodzinie. Oby takich babć i dziadków – świadomych, że ich wpływ na życie wnuków nie ogranicza się do wzajemnych relacji, lecz jest znacznie szerszy – było jak najwięcej!

Obyśmy my, rodzice, potrafili spojrzeć krytycznie na sposób, w jaki nas wychowywano, i nie powielać błędów naszych rodziców. Obyśmy przekazali naszym dzieciom wyłącznie pozytywne, warte naśladowania wzorce wychowawcze.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s