Bicie dzieci w kreskówkach

Administratorka fan page’a URWISKOWO zamieściła dziś na facebookowej stronie kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” poniższy obrazek

z podpisem:

Oglądamy beztrosko w niedzielny poranek bajkę BOLEK I LOLEK – Podwodna wycieczka i nagle… mama kaczka strofuje swoje dziecko wymierzając mu kilka klapsów. Przyznam, że w szoku byłam. Wydawać by się mogło, że BOLEK I LOLEK to bajka bez przemocy :/

Seria „Przygody Bolka i Lolka” powstawała w latach 1972–1980, kiedy bicie dzieci było w naszym kraju społecznie akceptowaną i powszechnie stosowaną „normą”. I choć dzisiaj może to szokować, wówczas i dla dzieci,
i dla rodziców było jak najbardziej normalne.

Nic więc dziwnego, że podobne sceny można oglądać również w starszych kreskówkach, zwłaszcza tych, których nie można określić mianem bajek bez przemocy, ale do dzisiaj bardzo popularnych – takich jak między innymi:

Kaczor Donald

Popey

Królik Bugs

a także w wielu filmach i serialach (również familijnych, np. Domek na prerii).

Na szczęście dzisiaj, choć wciąż przyzwolenie na stosowanie kar cielesnych jest bardzo wysokie (ok. 70% Polaków uważa, że czasem trzeba dać dziecku klapsa, czyli: akceptuje przemoc wobec dzieci, nawet jeśli nie uważa klapsów za bicie), nie jest to aż tak „normalne”.


6 responses to “Bicie dzieci w kreskówkach

 • amanda zgniotek

  bezstresowa gimbaza teraz wam da klapsa, staruchy:D

 • czarnywilk

  Mi się wydaje, że nie ma nic złego w karceniu niegrzecznego dziecka klapsem. Odróżnijmy taki zwykły strzał w tyłek, który po prostu boli ale nie robi krzywdy, od katowania. Większą krzywdę robią rodzice dziecku zapisując je na naukę tylu języków ile ma latek i wywierając presję psychiczną, poczucie winy. Dziecko skarcone fizycznie wie, że źle zrobiło i więcej nie powinno tego robić – dziecko które dostało w szkole gorszą ocenę niż rodzice się spodziewają często boi się wrócić do domu. Kierujmy się rozsądkiem.

  • Żorżette

   Jesteś głupi mówiąc że przemoc jest lepsza od nauki języków. Języki to przyszłość, pomagają porozumieć się w świecie, są jak paszport do lepszego życia. Używasz sformułowania „po prostu boli ale nie robi krzywdy”. Nie ma czegoś takiego. Ból to ZAWSZE krzywda.

 • ol

  Klaps to nie jest tylko przemoc fizyczna. Przedewszystkim psychiczna…

 • Joanna Nowak

  Bicie dzieci jest złe- jest to przemoc fizyczna, ale dużo częściej rodzice pod przykrywką tolerancyjnych rodziców i wychowywania bez klapsów – stosują przemoc psychiczną. To jest o wiele gorsze. Niestety o tym się nie mówi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s