Oczyma dziecka

Jak czuje się dziecko, które doznaje przemocy? Co czuje dziecko, kiedy jest bite albo poniżane? Większość współczesnych rodziców wie to doskonale z własnego dzieciństwa. Sami jako dzieci doświadczaliśmy przemocy, ale jakże często o tym zapominamy, wypieramy, bagatelizujemy. A później: powtarzamy w relacjach z własnymi dziećmi.

Pisałam już wielokrotnie, m.in. na stronie stopklapsom.pl, jak ważna jest pamięć o własnym dzieciństwie. Wiadomo jednak, że obraz bywa skuteczniejszy niż słowo. Polecam więc z całego serca ten krótki filmik:

Cały spot, będący kluczowym elementem interaktywnej kampanii 1% Fundacji Dzieci Niczyje, dostępny jest pod adresem kartkowka.fdn.pl i według mnie w fantastyczny sposób ukazuje przemoc z perspektywy dziecka.

O ile cała akcja bywa uznawana za kontrowersyjną, o tyle nie ulega wątpliwości, że samemu filmowi niewiele można zarzucić (spotkałam się co prawda z opiniami, że spot utrwala stereotyp mężczyzny-sprawcy przemocy, ale według mnie na tej samej zasadzie można by zarzucić mu, że ignoruje problem przemocy wobec dziewczynek i ugruntowuje stereotyp „grzecznej” dziewczynki i „niegrzecznego” chłopca lub dziewczynki, która nie potrzebuje edukacji, lecz nauki prowadzenia domu, i chłopca, który musi się uczyć, by osiągnąć sukces i wysoką pozycję).

Film wzbudza emocje, to prawda. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, pomaga przypomnieć sobie własne, podobne doświadczenia, a dzięki temu – wczuć się w sytuację głównego bohatera i innych dzieci doznających przemocy. Spot wywołuje empatię i to jest w nim najpiękniejsze.

Piękne jest również to, że zwraca uwagę na problem przemocy, o której mówi się bardzo mało, a jest być może powszechniejsza niż kiedykolwiek – przemocy psychicznej pod postacią wygórowanych oczekiwań oraz presji na wyniki, dobre oceny, osiągnięcia i pierwszeństwo w wyścigu szczurów.

Wszystkim twórcom tego filmiku, a zwłaszcza świetnym aktorom, należą się wielkie brawa!


One response to “Oczyma dziecka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s